Diamonds

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Diamonds“
Сингл од Ријана
од албумот Unapologetic
Издаден 27 септември 2012
Формат ЦД сингл, дигитално подигнување
Снимен 2012; Roc the Mic Studios (Њујорк) ; Westlake Recording Studios (Лос Анџелес)
Жанр Електроника, поп
Должина 3:45
Издавачка куќа Def Jam, SRP
Композитор Сиа Фурлер, Бенџамин Левин, Микел С. Ериксен, Тор Ерик Хермансен
Продуцент Бени Бланко, Старгејт, Как Харел

Diamonds“ е песна на барбадоската пејачка Ријана, снимена за нејзиниот седми студиски албум, Unapologetic (2012). Напишана е од страна на Сиа Фурлер заедно со продуцентите Бени Бланко и Старгејт.[1] Песната ја имаше својата премиера на 26 септември 2012 година, за време на Elvis Duran and the Morning Show и била сервисирана за дигитално подигнување наредниот ден како водечки сингл од Unapologetic наредниот ден.[2] Def Jam Recordings ја пуштиле песната на модерно хит радио во Соединетите Држави на 2 октомври 2012 година. „Diamonds“ е електронска и поп песна која што е изведена со помош на тешки синтисајзери, оркестраски звуци и електронски рими.[3] Тектот на песната е разделба од темите на болни врски кои биле дел на претходните синглови на Ријана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lynch, Sean (October 7, 2012). „SourceTV: Benny Blanco Talks Producing Rihanna's 'Diamonds'. The Source. Посетено на October 7, 2012.
  2. „Rihanna teases her seventh album on Twitter“. NME. September 23, 2012. Посетено на September 26, 2012.
  3. Baggs, Michael (September 26, 2012). „Listen: Rihanna premieres new single, 'Diamonds'. Gigwise. Giant Digital. Посетено на May 13, 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]