Прејди на содржината

873 Мехтилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
873 Мехтилда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 мај 1917
Ознаки
Наречена по
Мехтилда Магдебуршка
1917 CA
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,37 а (35931 d)
Афел3.0181 ае (451.50 )
Перихел2.2375 ае (334.73 Gм)
2.6278 ае (393.11 Gм)
Занесеност0,14851
4,26 а (1555,9 d)
84,0864°
0° 13м 52.968с / ден
Наклон5,2740°
150,045°
110,153°
Земјино НРОП1.22874 ае (183.817 Gм)
Јупитерово НРОП2.05898 ае (308.019 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,380
Физички особености
Среден полупречник
14,52 ± 0,95 km
11.006 h (0.4586 d)
0,0531 ± 0,008
11,49

873 Мехтилдаастероид во орбита околу Сонцето, наречен според средновековната христијанска мистица Мехтилда Магдебуршка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „873 Mechthild (1917 CA)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]