872 Холда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
872 Холда
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено21 мај 1917
Ознаки
1917 BZ
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јкули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување115,56 а (42207 d)
Афел2.9483 ае (441.06 )
Перихел2.5146 ае (376.18 Gм)
2.7315 ае (408.63 Gм)
Занесеност0,079385
4,51 а (1648,9 d)
8,17394°
0° 13м 5.988с / ден
Наклон7,3752°
194,738°
17,534°
Земјино НРОП1.50988 ае (225.875 Gм)
Јупитерово НРОП2.01383 ае (301.265 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,337
Физички особености
Среден полупречник
15,02 ± 1,25 km
5.945 h (0.2477 d)
0,2127 ± 0,041
9,91

872 Холдаастероид во орбита околу Сонцето.

Астероидот е именуван според Едвард Холден, познат американски астроном.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „872 Holda (1917 BZ)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]