871 Амнерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
871 Амнерида
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено14 мај 1917
Ознаки
1917 BY
Главен појас
Амнеридско семејство
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување108,93 а (39786 d)
Афел2.4891 ае (372.36 )
Перихел1.9555 ае (292.54 Gм)
2.2223 ае (332.45 Gм)
Занесеност0,12006
3,31 а (1210.0 d)
340,333°
0° 17м 51.036с / ден
Наклон4,2509°
158,026°
66,284°
Земјино НРОП0.951075 ае (142.2788 Gм)
Јупитерово НРОП2.48888 ае (372.331 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,635
Физички особености
12,6

871 Амнеридаастероид во орбита околу Сонцето. По него е именувано Амнеридското семејство, подгрупа на Флориното семејство во Главниот астероиден појас.

Астероидот е наречен по лик од операта Аида, од Џузепе Верди.

Орбита на астероидот 871 Амнерида и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „871 Amneris (1917 BY)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]