874 Ротруда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
874 Ротруда
874Rotraut (Lightcurve Inversion).png
Тридимензионален модел од 874 Ротруда заснован на светлосната крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено25 мај 1917
Ознаки
1917 CC
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување98,86 а (36107 d)
Афел3.4027 ае (509.04 )
Перихел2.9014 ае (434.04 Gм)
3.1521 ае (471.55 Gм)
Занесеност0,079514
5,60 а (2044,0 d)
283,377°
0° 10м 34.032с / ден
Наклон11,149°
190,695°
11,467°
Земјино НРОП1.89939 ае (284.145 Gм)
Јупитерово НРОП1.55503 ае (232.629 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,173
Физички особености
Среден полупречник
28,235 ± 2,75 km
14.586 h (0.6078 d)
0,0554 ± 0,013
10,1

874 Ротрудаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „874 Rotraut (1917 CC)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 3 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]