839 Валборга

Од Википедија — слободната енциклопедија
839 Валборга
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено24 септември 1916
Ознаки
1916 AJ; 1948 CF;
1952 BW1; 1954 UH1
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување95,57 а (34908 d)
Афел3.0122 ае (450.62 )
Перихел2.2193 ае (332.00 Gм)
2.6158 ае (391.32 Gм)
Занесеност0,15157
4,23 а (1545,2 d)
263,01°
0° 13м 58.692с / ден
Наклон12,605°
338,211°
339,558°
Земјино НРОП1.21054 ае (181.094 Gм)
Јупитерово НРОП2.32416 ае (347.689 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,357
Физички особености
Среден полупречник
10,195 ± 0,4 km
10.366 h (0.4319 d)
0,3534 ± 0,028
10,6

839 Валборга — средно голем астероид од типот S припадник на Евномски астероид. Со пречник од 20 км, има албедо од 0,353 кое пак е доста големо за еден астероид[1]. неговиот вртежен период изнесува 10,366 часа[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „839 Valborg (1916 AJ)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]