840 Зенобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
840 Зенобија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 25 септември 1916
Ознаки
1916 AK
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 99,23 а (36243 d)
Апхел 3.4448 ае (515.33 )
Перихел 2.8197 ае (421.82 Gм)
3.1322 ае (468.57 Gм)
Занесување 0,099775
5,54 а (2024,8 d)
73,117°
0° 10м 40.08с / ден
Наклон 9,9848°
272,773°
10,358°
Земјино НОПР 1.80367 ае (269.825 Gм)
Јупитерово НОПР 1.68787 ае (252.502 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,182
Физички особености
5.565 h (0.2319 d)
10,0

840 Зенобијаастероид во орбита околу Сонцето. Откриен е од страна на германскиот астроном Макс Волф во Хајделберг на 25 септември 1916 година. Потеклото на името е несигурно, но можно е да е наречен според словенскиот бог на ловот.[2]

Фотометриските набљудувања на астероидот во 2006 година во опсерваторијата „Вододелница“ во Колорадо Спрингс, Колорадо, биле употребени за да се добие светлосна крива со период од 5,565 ± 0,005 часа промена на светлоста од 0,20 ± 0,02.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „840 Zenobia (1916 AK)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=840;cad=1. 
  2. Schmadel, Lutz D. (2003), Dictionary of Minor Planet Names 1, Springer, стр. 77, ISBN 3540002383. 
  3. Warner, Brian D. (September 2006), "Asteroid lightcurve analysis at the Palmer Divide Observatory - late 2005 and early 2006", The Minor Planet Bulletin 33: 58–62, Bibcode:2006MPBu...33...58W. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]