838 Серафина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
838 Серафина
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 24 септември 1916
Ознаки
1916 AH
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 99,53 а (36355 d)
Апхел 3.2862 ае (491.61 )
Перихел 2.5078 ае (375.16 Gм)
2.8970 ае (433.39 Gм)
Занесување 0,13435
4,93 [јулијанска година (астрономија)
96,362°
0° 11м 59.604с / ден
Наклон 10,416°
240,119°
116,555°
Земјино НОПР 1.52476 ае (228.101 Gм)
Јупитерово НОПР 2.27641 ае (340.546 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,251
Физички особености
Среден полупречник
29.905±1.15 km
15.67 h (0.653 d)
0.0455±0.004
10,09

838 Серафинаастероид во орбита околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „838 Seraphina (1916 AH)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=838;cad=1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]