Прејди на содржината

834 Бернамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
834 Бернамија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено20 септември 1916
Ознаки
1916 AD
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување110,48 а (40351 d)
Афел3.8235 ае (571.99 )
Перихел2.5434 ае (380.49 Gм)
3.1835 ае (476.24 Gм)
Занесеност0,20104
5,68 а (2074,7 d)
325,19°
0° 10м 24.672с / ден
Наклон3,9787°
182,707°
90,989°
Земјино НРОП1.531 ае (229.0 Gм)
Јупитерово НРОП1.32063 ае (197.563 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,163
Физички особености
Среден полупречник
33,325 ± 1,2 km
13.875 h (0.5781 d)
0,0698 ± 0,005
9,39

834 Бернамијаастероид во орбита околу Сонцето.[1]

Орбита на астероидот 834 Бернамија и неговата положба во Сончевиот Систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „JPL Small-Body Database Browser“. NASA. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]