833 Моника

Од Википедија — слободната енциклопедија
833 Моника
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено20 септември 1916
Ознаки
1916 AC
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување91,86 а (33551 d)
Афел3.3747 ае (504.85 )
Перихел2.6441 ае (395.55 Gм)
3.0094 ае (450.20 Gм)
Занесеност0,12138
5,22 а (1906,8 d)
21,7501°
0° 11м 19.68с / ден
Наклон9,7887°
353,163°
35,937°
Земјино НРОП1.65365 ае (247.383 Gм)
Јупитерово НРОП2.12807 ае (318.355 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,217
Физички особености
12.090 h (0.5038 d)
11,1

833 Моникаастероид во орбита околу Сонцето. Мерењата на светлинската крива направени во 2010 година дале вртежен период од 12,09 ± 0,01 часа. Има пречник од 21,2 км.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „833 Monica (1916 AC)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. Gartrelle, Gordon M. (April 2012), „Lightcurve Results for Eleven Asteroids“, The Minor Planet Bulletin, 39 (2): 40–46, Bibcode:2012MPBu...39...40G, Посетено на 2013-02-21.

Наворешни врски[уреди | уреди извор]