832 Карин

Од Википедија — слободната енциклопедија
832 Карин
Тридимензионален модел на 832 Карин заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено20 септември 1916
Ознаки
1916 AB
Главен астероиден појас, Каринско семејство
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување94,56 а (34538 d)
Афел3.0940 ае (462.86 )
Перихел2.6359 ае (394.33 Gм)
2.8649 ае (428.58 Gм)
Занесеност0,079945
4,85 а (1771,2 d)
200,354°
0° 12м 11.7с / ден
Наклон1,0046°
253,945°
122,154°
Земјино НРОП1.63589 ае (244.726 Gм)
Јупитерово НРОП2.32434 ае (347.716 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,295
Физички особености
18.35 h (0.765 d)
11,18

832 Каринастероид во орбита околу Сонцето. Станува збор за најголемиот и најсветлиот член на Каринското семејство, кое пак е именувано по овој астероид. Откриено во 2002 година, забележливо е тоа што ова семејствое мошне младо. Денес се верува дека се создало при судир само пред 5,8 милиони години.[2]

832 Карин е астероид од типот S, со пречник од 19 км.[3]

Овој астероид е именуван во чест на Карин Мансдотер, љубовницата на шведскиот крал Ерик XIV во XVI век. Во 1567 година, Ерик се оженил со Карин, но бил симнат од престолот поради овој брак.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „832 Karin (1916 AB)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.
  2. Nesvorný, David; Bottke Jr., William F.; Dones, L; Levison, HF (2002), „The recent breakup of an asteroid in the main-belt region“, Nature, 417: 720–771, Bibcode:2002Natur.417..720N, doi:10.1038/nature00789
  3. Nesvorný, David; Enke, Brian L.; Bottke, William F.; Durda, Daniel D.; Ashaug, Erik; Richardson, Derek C. (August 2006), „Karin cluster formation by asteroid impact“, Icarus, 183 (2): 296–311, Bibcode:2006Icar..183..296N, doi:10.1016/j.icarus.2006.03.008
  4. Schmadel, Lutz D. (2007). Dictionary of Minor Planet Names – (832) Karin. Springer Berlin Heidelberg. стр. 77. ISBN 978-3-540-00238-3. Посетено на 4 April 2016.

НАдворешни врски[уреди | уреди извор]