831 Статеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
831 Статеира
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено воХајделберг
Откриено20 септември 1916
Ознаки
1916 AA; 1926 VA;
1949 SQ; 1949 UO1;
1971 KZ; 1972 RV1
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување89,43 а (32664 d)
Афел2.5345 ае (379.16 )
Перихел1.8906 ае (282.83 Gм)
2.2125 ае (330.99 Gм)
Занесеност0,14550
3,29 а (1202,1 d)
91,2840°
0° 17м 58.128с / ден
Наклон4,8364°
178,081°
224,935°
Земјино НРОП0.900859 ае (134.7666 Gм)
Јупитерово НРОП2.85692 ае (427.389 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,637
Физички особености
h (0.17 d)
13,1

831 Статеираастероид припадник на Флориното семејство во Главниот астероиден појас.

Орбита на астероидот 831 Статеира и неговата положба во Сончевиот систем

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „831 Stateira (1916 AA)“. JPL Small-Body Database. NASA/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 4 May 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]