Карин Мансдотер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралицата Катерина како што е прикажана од Ерик Утерхиелм (1662-1717) кон крајот на 17 век

Карин Мансдотер (Катерина; 6 ноември 1550 – 13 септември 1612) најпрво била љубовница на шведскиот крал Ерик XIV, а потоа накратко кралица како негова сопруга.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Карин била родена во Стокхолм од татко војник, а подоцна и затворски чувар по име Манс (нејзиното презиме е покровителство, буквално „ќерка на Манс“) и неговата сопруга Ингрид. Нејзината мајка потекнувала од семејство на селани во Упланд,[1][2][3] и се вели дека продавала зеленчук на плоштадот. Се верува дека и двајцата нејзини родители починале о. 1560 година. Според легендата, Ерик XIV прв ја забележал како продава ореви на плоштадот во Стокхолм и бил толку зачуден од нејзината убавина што ја одвел на дворот како негова љубовница;[1] во реалноста, сепак, Карин Мансдотер во 1564 година била вработена како слуга на Карин, сопруга на доверливиот дворски музичар на кралот Герт Кантор,[1] кој имал таверна и гостинска куќа во неговиот дом и веројатно ги служела нивните гости како келнерка. Таа била слугинка на сестрата на кралот, принцезата Елизабета, кога станала љубовница на кралот во 1565 година.

Кралска љубовница[уреди | уреди извор]

Детал од сликата на Катерина од 1864 година од Ерик Јохан Лофгрен (1825-1884)

Се чини дека Карин стапила во врска со Ерик во пролетта 1565 година [1] Позицијата изгледа била доста официјална, бидејќи и била дадена скапа облека и отворено се појавила со него на дворот, а добила и свој стан и слуги. Во летото 1565 година, таа припаѓала на кралската свита во Скара, каде што била предвидена издршка за неа од одредбата на балифот за воената војска, која инаку била резервирана за армијата, и го илустрира нејзиниот нов статус.[1] Во кралските сметки стои дека ѝ била дадена нова и скапа гардероба и свој персонал, меѓу кои и нејзиниот поранешен работодавец: Карин, сопругата на Герт Кантор. Кога нејзината ќерка Сигрид се родила во 1566 година, била третирана како легитимна принцеза.[1] Пред ова, кралот имал неколку љубовници паралелно, како што се Агда Персдотер и Дореди Валентинсдотер, но кога Карин влегла во неговиот живот, ги отпуштил сите. Се школувала и научила да чита и пишува. Неговиот однос кон неа предизвикал големо чудење. Идеите од тоа време сугерирале вештерство и љубовни напивки за да се објасни длабоката приврзаност.[1]

Се наведува дека Карин имала свршеник пред да го запознае Ерик, занаетчија по име Максимилијан.[1] Откако таа станала кралска љубовница, тој успеал да влезе во палатата, каде што бил откриен од слугата Карл и одведен кај кралот, кој го натерал да го убијат. Според хроничарот Даниел Хунд, тој всушност бил заробен од Ерик, кој побарал од Карин да го повика.[1] Вистината на приказната е непозната.

Портретот на Карин Мансдотер е направен само во чкртаните цртежи на нејзиниот сопруг во заробеништво и во бистата од подоцнежниот ден на нејзиниот гроб [4] (откриен е портрет за кој долго време се верувало дека е нејзин, а всушност е на нејзината снаа). Ја опишувале како многу убава со долга руса коса и невини очи, а изгледа дека нејзината личност била мирна, скромна и природна. Кралот бил психички нестабилен, а таа изгледа била единствената што можела да го утеши и смири, поради што ја ценеле неговите роднини, кои ја сметале за добра за него. Таа немала лични непријатели на дворот, но не била почитувана, а нивниот брак во 1568 година се сметал за скандал и можеби придонел за неговото симнување од тронот.

Карин Мансдотер, Ерик XIV и Јоран Персон, во сликата на Георг фон Розен од 1871 година

Некаде во 1567 година, Ерик XIV одлучил да се ожени со Карин во согласност со договорот што го направил со советот во 1561 година, во кој му било ветено дека ќе се ожени со кого сака. Неговите планови биле поддржани од неговиот советник Јоран Персон, бидејќи странските преговори пропаднале и роден аристократ како кралица би ја загрозил позицијата на Персон.[1] Се наведува дека Карин била добра пријателка на сопругата на Персон, Ана Андерсдотер, која очигледно често ја придружувала на нејзините патувања меѓу различните кралски палати.

Не е познато дали Карин Мансдотер имала некакво политичко влијание, но популарната слика во шведската историја била таа да служи како противтежа на советникот на кралот Јоран Персон; слика од Георг фон Розен триста години подоцна (1871) го илустрира ова, покажувајќи го кралот на подот, збунет од неговите внатрешни демони, со Карин Мансдотер од едната страна, држејќи го за рака, изгледајќи како невин ангел што му дава сила да се спротивстави на барањата на Јоран Персон, кој стои на другата страна од него, обидувајќи се да го натера да потпише документ.

Нејзините современици, особено благородниците на дворот, рано ја користеле за да се жали до Ерик во нивно име, и се чини дека таа дала се од себе за да го стори тоа, што е илустрирано во Sture Murders во Упсала во 1567 година, што можеби може да ја опише формата за нејзиното влијание врз Ерик. Во мај 1567 година, се смета дека Ерик страдал од некаков ментален колапс. Затворил неколку мажи од благородничкото семејство Стуре, меѓу кои и грофот Сванте. Грофицата Марта Стур, сестра на поранешната кралица Маргарет Лејонхввуд, апелирала до Карин Мансдотер затворениците да бидат заштитени. Карин ја уверила дека никој нема да ги повреди затворениците.[1] Подоцна истото утро, кралот го посетил Сванте Стуре во затворот, паднал на колена пред него и го молел за пријателство. Меѓутоа, подоцна истиот ден, затворениците Стуре биле погубени. Ерик исчезнал набргу потоа, а Карин учествувала во потрагата; тој бил пронајден во викарството Оденсала.[1]

Карин Мансдотер им донирала на сестрите од опатијата Вадстена во три наврати помеѓу 1566 и 1568 година, а се забележува дека нејзината најголема донација била дадена за време на болеста на Ерик во 1567 година.[1]

Кралицата[уреди | уреди извор]

Стаклена слика од 1870-тите на Владимир Свертшкоф над нејзиниот гроб во катедралата во Турку ја прикажува Карин Мансдотер како „ја отфрла круната“ со две нејзини страници.
Крупен кадар на лицето на кралицата Катерина од сликата на прозорецот (горе)

Ерик XIV моргански се оженил со Карин во 1567 година, а официјално во 1568 година, кога била облагородена и крунисана за кралица под името Катарина Магнусдотер (формална верзија на нејзиното име). Првата тајна свадбена церемонија ја извршил архиепископот Лаурентиј Петри на 29 декември 1567 година. Во текот на овој период, Ерик периодично бил погодуван од неговите ментални проблеми, а на негово место владеел регент. Бракот, менталните проблеми на Ерик и воздигнувањето на Карин предизвикале гласини. Во писмото до сестрата на Ерик, Софија, било објавено дека „лудоста што доминира со него е последица на неговите дела. Тој и порано бил некако нестабилен, а сега е целосно така, водејќи се од неговата сопруга“, што имплицира дека Карин користела вештерство [1] Сопругата на советникот на Ерик, Јоран Персон, Ана Андерсдотер, блиска пријателка на Карин, била обвинета за ширење на гласините и осудена за клевета, но била помилувана на барање од самата Карин.[1] Регенцијата уапсила многу советници на Ерик, а Карин интервенирала за многу од нив. Кога Ерик се опоравил и регенцијата била распуштена, Карин интервенирала во склучувањето мир меѓу Ерик и неговиот брат, војводата Џон.[1]

На 10 февруари 1568 година, Карин била облагородена и добила официјален печат на кралица.[1] Во писмото до нејзините снаи, принцезите Софија и Елизабета, се забележува дека таа го избришала првиот нацрт, кој формално ги нарекувал „Драги сестри“ и дека себеси не се нарекувала „Кралица“, туку „ Избрана кралица“, што се толкува на фактот дека знаела дека нејзината позиција не е целосно прифатена во аристократијата.[1] Се наведува дека Ерик имал планови да ги убие неговите браќа и другите непријатели пред свадбата, но тие биле предупредени за овие планови од Карин Мансдотер преку кралицата Кетрин Стенбок.[1] Подоцна беше забележано дека овие луѓе не присуствувале на свадбата.

Официјалната венчавка се одржала во Сторкиркан на 4 јули 1568 година, а следниот ден следело крунисувањето. Карин Мансдотер ја испратил до олтарот братучедот на кралот Пер Брахе под знамето од златен текстил што го носеле четворица благородници. Свадбата била единствена; никогаш порано децата на двојката не биле присутни на кралска венчавка. И синот и ќерката на Ерик и Карин биле присутни за да го потврдат својот официјален статус. Тие биле ставени под транспарентот меѓу нивните родители. На 9 јуни синот бил крстен од страна на кралицата Давагер Кетрин Стенбок. Крунисувањето било прославено со големи свечености во Стокхолм за да се потврди легитимитетот на новата кралица. Селаните роднини на Карин, нејзините тројца чичковци по мајка од Апланд, Ханс Јакобсон, Јакоб Јакобсон и Ерик Нилсон, биле присутни облечени во облека направена за нив од кралскиот кројач.[1] За време на крунисувањето, лордот канцелар Нилс Гиленстиерна, кој ја носел круната, се онесвестил и ја испуштил круната на подот.[1] Ова се сметало за лош знак.

За време на нејзиниот период како кралица, Карин им давала подароци на своите пријатели и роднини, како што се Ана Нилсдотер и Хамарсторп, која била идентификувана како нејзина сестра и покрај нејзиниот различен патроним, нејзините братучеди од таткото во Ско Клостер и нејзината „Франка“ (што значи „Женска роднина“) Ана Ериксдотер од Ско. Забележано е дека кралицата Карин доделила два кралски имоти во 1568 година: на 1 мај, таа го доделила приходот од Рорстранд во Солна на Торбрјорн Клокаре во Стокхолм, а на 24 јули таа го доделила Алеби во Боткирка на Ласе Јакобсон, потпишувајќи се во првиот документ како „Карин Мансдотер“ и во вториот како „Катарина Реџина“. Таа во двата наврати припишала различни привилегии и услови за носителите. Давањето кралски имоти и одлучувањето за нивните привилегии беше нешто што вообичаено го правеле монарсите и го покажала нејзиното лично влијание.[1]

Набргу по крунисувањето, браќата на Ерик се побуниле и тој бил затворен.

Затворање[уреди | уреди извор]

Карин најпрво била затворена со Ерик во Кралската палата во Стокхолм, а потоа во замокот Турку (1570–71), во замокот Кастелхолм во Аланд, во замокот Грипхолм (1571–73) и замокот Вестерас (1573). Набргу откако биле затворени, нивните деца биле ставени под грижа на кралицата Довагер Катерина Стенбок и нивната француска гувернанта Јохана (Жана) де Хербовил, но биле повторно обединети со нивните родители во 1570 година [1] Карин родила две деца во заробеништво во 1570 и 1572 година, од кои и двете починале во затвор. За време на нивното затворање, било објавено дека Карин го прекорувала Ерик за луѓето што ги убил за време на неговото владеење, „бидејќи тој во негова моќ убивал невини луѓе и со тоа предизвикал затворање и беда на неговата сопруга и децата, како и на самиот себе“.[1]

Во летото 1569 година, бил направен обид да се ослободат затворениците и да се врати Ерик на неговиот престол (Заговорот од 1569 година) од страна на група заговорници предводени од главната госпоѓа на Карин, Елин Андерсдотер и личниот секретар на Карин, Томас Јакобсон.[1] Заговорот бил откриен и Андерсдотер и Јакобсон биле погубени. Ерик бил вклучен во плановите, но во документите не се споменува дали Карин била, иако водечките заговорници биле во нејзиниот работен однос. Познато е дека Ерик во најмалку три наврати бил физички малтретиран од својот чувар, но не се смета дека тоа се случило во присуство на Карин.[1]

Кралицата Карин и нејзините деца биле одвоени од нејзиниот сопруг на 14 јуни 1573 година за да спречат раѓање на повеќе легитимни потомци. Кралот Ерик го опишал во својот дневник како: „Жена ми е одземена од мене со употреба на насилство“.[1] Карин и нејзините деца биле однесени во замокот Турку (Або) во Финска, каде што останала во домашен притвор до смртта на нејзиниот сопруг четири години подоцна. Во текот на овие години, биле откриени два заговори со цел да се врати Ерик: заплетот Морнеј и уште еден заговор две години подоцна. Во 1575 година, нејзиниот син бил одземен од неа и испратен во Полска за да биде ставен под грижа на Језуитите, но ѝ било дозволено да ја задржи нејзината ќерка. Во 1577 година ја добила веста за смртта на нејзиниот сопруг. Таа била третирана со добрина и и бил доделен кралскиот имот Лиуксиала Манор во Кангасала, Финска, каде што живее остатокот од својот живот.

Вдовство[уреди | уреди извор]

Биста на кралицата Катерина на нејзиниот гроб
Гробот на Катерина и погребниот споменик во катедралата Турку

Карин Мансдотер се вратила на шведскиот терен во два наврати. Во 1577 година, како штотуку вдовица, таа отпатувала во Стокхолм за да побара финансиска поддршка, која ја добила. Вториот пат бил во 1582 година, кога таа се сретнала со кралицата Катерина Јагиелон и кралицата Довагер Катарина Стенбок во замокот Сварцјо,[1] во она што било наречено „Средбата на трите кралици Катерина“.

Во 1587 година, нејзината ќерка Сигрид била назначена за дама на ќерката на новиот крал, принцезата Ана, која го следела нејзиниот брат кралот Сигизмунд во Варшава, каде што бил избран за крал. Карин ја придружувала на нејзиното патување. Во Варшава, таа повторно го сретнала својот син Густаф, дванаесет години откако и бил одземен. Го видела уште еднаш во Естонија во 1595 година, а за разлика од претходната средба, оваа средба е потврдена. Тој сега бил католик, ја заборавил и не можеле да зборуваат еден со друг бидејќи го заборавил шведскиот јазик, единствениот јазик што Карин можела да го зборува; таа можела да го идентификува само по неговите вродени белези. Бил сиромашен и работел како платеник. Таа се обидувала да му помогне финансиски и до крајот на животот се обидувала да добие дозвола да се врати во Шведска, но никогаш повеќе не го видела. Нејзината ќерка Сигрид, пак, се омажила за двајца шведски благородници и често поминувала време со својата мајка.

Карин станала почитувана и сакана во Финска; за време на големиот селански бунт во 1596–97 година, бунтовниците се воздржувале од ограбување на нејзиниот имот.[1] Таа исто така била успешна во управувањето со работите на имотот; во 1587 година, Лиуксијала Манор бил еден од најпрофитабилните имоти во Финска, а во 1599 година станал вториот најпрофитабилен имот.[1] Таа ја задржала својата неутралност за време на конфликтот на финската аристократија со Чарлс IX од Шведска во 1597–99 година. Нејзината ќерка, чиј сопруг му бил лојален на кралот Сигизмунд, била принудена да побегне од Чарлс IX во Рига во 1598 година, но кога се вратила во 1603 година, Карин и дала засолниште.

Во август 1605 година, Чарлс IX дал инструкции дека Карин и нејзината внука (ќерката на нејзината сестра, која престојувала со неа) треба да се преселат во Стокхолм.[1] Не се знае зошто, но можеби е поради политичката ситуација во Русија, каде што учесник бил нејзиниот син. Сепак, упатствата никогаш не биле спроведени. Во 1606 година, Карин побарала од Чарлс дозвола да ги ослободи своите станари од кралските даноци за да може да ги искористи нивните даночни пари за да ја купи слободата на нејзиниот син, кој во тоа време бил затвореник во Русија, но кралот одбил.[1] Во 1607 година, Карин сепак им забранила на своите станари да ги плаќаат кралските даноци.[1] Кралот потоа ѝ испратил свои претставници да ѝ објаснат дека тоа не може да се прифати. Набргу потоа, аферата завршила со смртта на нејзиниот син во заробеништво. Таа починала мирно по период на болест во Лиуксијала. Таа е погребана во катедралата во Турку.

Карин Мансдотер била првата кралска љубовница на шведски монарх што станала кралица по Кристина Абрахамсдотер во 1470 година. Иако три шведски кралици во нејзиниот ист век не биле од кралска крв, туку благороднички, Карин Мансдотер била единствената пред Силвија (1976) која била обична - не сметајќи ја кралицата Десидерија, која иако била родена како обична станала принцеза од Понте Корво четири години пред да стане шведско кралско семејство.

Семејство[уреди | уреди извор]

Карин Мансдотер ги имала следните деца со кралот;

 • Принцезата Сигрид од Шведска (1566–1633) (родена пред бракот), дама во чекање, брачна другарка на двајца благородници.
 • Принцот Густав од Шведска (1568–1607) (роден пред бракот), платеник.
 • Хенрик (1570-1574)
 • Арнолд (1572-1573)

Карин Мансдотер во фикцијата[уреди | уреди извор]

Карин Мансдотер е портретирана во филмови и книги. Филмот Karin Månsdotter на Алф Шеберг е снимен во 1954 година. Финскиот автор Мика Валтари напишал историски роман Catherine [fi] во 1942 година (на фински, преведено на шведски во 1943 година).[5]

Наследство[уреди | уреди извор]

Астероидот 832 Карин е именуван во нејзина чест.  

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Ларс-Олоф Ларсон (на шведски): Arvet efter Gustav Vasa (Наследството на Густав Васа) (2005)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Karin Månsdotter на Svenskt kvinnobiografiskt lexikon

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 1,29 1,30 1,31 1,32 Arnell, Sture (1951), Karin Månsdotter (Swedish), Stockholm: Wahlström & WidstrandCS1-одржување: непрепознаен јазик (link). Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Arnell“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Biografiskt lexikon för Finland 1. Svenska tiden (2008)
 3. Karin Månsdotter, Svenskt biografiskt lexikon (art av Sture Arnell), hämtad 2018-08-23
 4. Lindqvist, Herman (2006), Sveriges drottningar (Swedish), Stockholm: Norstedts, стр. 183, 185CS1-одржување: непрепознаен јазик (link).
 5. Bolesław Mrozewicz: Swedish, Finnish and Polish elements in Mika Waltari's first historical novel "Karin Månsdotter" http://core.ac.uk/display/10867366