835 Оливија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
835 Оливија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 23 септември 1916
Ознаки
1916 AE
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600,5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 99,55 а (36359 d)
Апхел 3.5088 ае (524.91 )
Перихел 2.9315 ае (438.55 Gм)
3.2202 ае (481.74 Gм)
Занесување 0,089626
5,78 а (2110,6 d)
127,234°
0° 10м 14.016с / ден
Наклон 3,7043°
309,213°
62,686°
Земјино НОПР 1.93258 ае (289.110 Gм)
Јупитерово НОПР 1.96153 ае (293.441 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,180
Физички особености
Среден полупречник
17.825±1.15 km
0.0242±0.004
11,5

835 Оливијаастероид во орбита околу Сонцето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „835 Olivia (1916 AE)“. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=835. посет. 4 мај 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]