6489 Голевка

Од Википедија — слободната енциклопедија
6489 Голевка
Модел на Голевка изработен според податоците од „Аресибо“
Откривање
ОткривачЕленор Хелин
Откриено10 мај 1991
Ознаки
1991 JX
Орбитални особености[1]
Епоха 6 ноември 2001 (јд 2452219.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување8968 дена (24.55 г)
Афел4,021663 ае (601,6322 Гм)
Перихел0,992813 ае (148,5227 Гм)
2,507238 ае (375,0775 Гм)
Занесеност0,604021
3,97 г (1450,1 г)
213,841234°
0° 14м 53.744с дневно
Наклон2,278065°
211,596909°
65,939347°
Земјино НРОП0,0288423 ае (4.31475 Гм)
Јупитерово НРОП1,13922 ае (170,425 Гм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,181
Физички особености
Среден пречник
0,53 км[1]
Маса2,10 × 1011 кг
Средна густина
2,7+0,4
−0,6
 г/см3
6,026 ч (0,2511 д)[1]
0,151 ± 0,023[1]
Q
19,2[1]

6489 Голевкааполонски, марсопресекувачки и алиндски астероид откриен во 1991 г. од американскиот астроном Еленор Хелин.

Во 1995 г. телото е проучувано истовремено во три радарски опсерватории: „Голдстоун“ во Калифорнија, РТ-70 во Евпаторија, Украина и „Кашима“ во Јапонија. Името „Голевка“ е како сложенка од првите букви на овие три опсерватории, по предлог на рускиот астроном Александар Зајцев.

Голевка е мало тело, со големина од 0,6 × 1,4 км. Има мошне чуден аглест облик кој изгледа различно, зависно од кој правец се набљудува. Во 2003 г. е забележан Јарковскиевиот ефект.[2] Помеѓу 1991 и 2003 г. малата сила на ефкетот предизвикала поместување од 15 км во однос на тоа што се очекувало само од гравитациските заемодејства.[2] Ова помогнало во утврдувањето на неговата густина (2,7 ± 0,5 г/см3) и маса (2,10×1011 кг).

Астероидот ќе се доближи до Земјата на растојание од 0,05 ае (7.500.000 км) во 2046 г., 0.10 ае во 2069 и 0,11 ае во 2092 г.[3] Од друга страна, изгледите Голевка да се судри со било која планета се занемарливо мали барем во следните девет века.[4] Неговата орбита е извонредно слична на онаа на 4179 Тевтат во занесувањето, големата полуоска и наклонот. Тевтат е попознат поради неговото доближување до Земјата во 2004 г.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „JPL Small-Body Database Browser: 6489 Golevka (1991 JX)“. Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 11 април 2016.
  2. 2,0 2,1 David Morrison (14 јануари 2004). „Precision NEO Orbits and the Yarkovsky Effect“. Asteroid and Comet Impact Hazards (NASA). Архивирано од изворникот на 8 ноември 2005. Посетено на 15 април 2004.
  3. „NEODys (6489) Golevka“. Department of Mathematics, University of Pisa, ITALY. Посетено на 2009-03-16.
  4. Hudson, R.; Ostro, S.; Jurgens, R.; Rosema, K.; Giorgini, J.; Winkler, R.; и др. (2000). „Radar observations and physical model of asteroid 6489 Golevka“. Icarus. 148 (1): 37–51. Bibcode:2000Icar..148...37H. doi:10.1006/icar.2000.6483. hdl:2014/14189.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]