568 Херускија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
568 Херускија
Откривање
Откривач Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 26 јули 1905
Ознаки
1905 QS
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 109,28 yr (39913 денови)
Апхел 3.3652 ае (503.43 )
Перихел 2.3978 ае (358.71 Gм)
2.8815 ае (431.07 Gм)
Занесување 0.16787
4,89 а (1786,6 d)
164,09°
0° 12м 5.4с / ден
Наклон 18,392°
249,791°
174,386°
Земјино НОПР 1.4105 ае (211.01 Gм)
Јупитерово НОПР 1.96704 ае (294.265 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,198
Физички особености
Среден полупречник
43.495±0.9 км
13.209 h (0.5504 d)[1][2]
0.0535±0.002
9,5

568 Херускијамала планета која орбитира околу Сонцето. Била откриена од германскиот астроном Паул Гец на 26 јули 1905 година од Хајделберг.

Фотометриските набљудувања на овој астероид во опсерваторијата Палмер Дивајд во Колорадо Спрингс во 2008 година дале светлосна крива со период од 13,209 ± 0,001 h и промена на светлосната величина од 0,10 ± 0,01 m. Ова било во судир со претходната студија од 2000 година, која му дала проценет период од 14,654 h.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јеоманс, Доналд К., "568 Херускија", JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 5 мај 2016  Check date values in: |accessdate= (помош)
  2. 2,0 2,1 Ворнер, Брајан Д. (January 2009), "Asteroid Lightcurve Analysis at the Palmer Divide Observatory: 2008 May - September", The Minor Planet Bulletin 36 (1): 7–13, Bibcode:2009MPBu...36....7W. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]