Прејди на содржината

Паул Гец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Откриени астероиди: 20
520 Франциска[1] 27 октомври 1903
538 Фредерика 18 јули 1904
542 Сузана[2] 15 август 1904
543 Шарлота 11 септември 1904
544 Јета 11 септември 1904
545 Месалина 3 октомври 1904
546 Иродијада 10 октомври 1904
547 Пракседа 14 октомври 1904
548 Кресида 14 октомври 1904
554 Перага 8 јануари 1905
556 Филида 8 јануари 1905
563 Сулејка 6 април 1905
564 Дуду 9 мај 1905
566 Стереоскопија 28 мај 1905
567 Елевтерија 28 мај 1905
568 Херускија 26 јули 1905
571 Дулсинеја 4 септември 1905
572 Ребека 19 септември 1905
576 Емануела 22 септември 1905
1418 Фајета 22 септември 1903

1 со Макс Волф
2 со Август Копф

Паул Гец (германски: Paul Götz; 1883-1962) — германски астроном, откривач на астероиди.

Во 1907 г. докторски труд на опсерваторијата „Хајделберг-Кенигштул“ при Хајделбершкиот универзитет.[1] Открил вкупно 20 астероиди, од кои неколку заедно со други астрономи.[2]

Во тоа време оваа опсерваторија била главен центар на пронаоѓањето на астероиди под водство на истакнатиот астроном Макс Волф. Тука докторските студии ги изучувале разни познати откривачи на астероиди, како што се Рејмонд Смит Дуган, Јозеф Хелфрих, Франц Кајзер, Карл Рајнмут, Емил Ернст и Алфред Борман.

Астероидите 542 Сузана, 543 Шарлота и 576 Емануела ги нарекол по негови пријателки.

Во негова чест е наречен астероидот 2278 Гец.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на дисертации на опсерваторијата „Хајделберг-Кенигштул“
  2. „Откривачи на мали планети“. Центар за мали планети. Архивирано од изворникот на 2010-11-20. Посетено на 1 јануари 2011. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Откритија на Паул Гец — Астрофизички податочен систем (англиски)