569 Миса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
569 Миса
Откривање
Откривач Јохан Пализа
Откриено во Виена
Откриено 27 јули 1905
Ознаки
1905 QT
астероиден појас, семејство миса
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 106,68 г. (38965 денови)
Апхел 3.1381 AU (469.45 Gm)
Перихел 2.1756 AU (325.47 Gm)
2.6569 AU (397.47 Gm)
Занесување 0.18114
4,33 а (1581,8 d)
131,636°
0° 13м 39.324с / ден
Наклон 1,2915°
301,720°
142,950°
Земјино НОПР 1.19025 AU (178.059 Gm)
Јупитерово НОПР 2.09311 AU (313.125 Gm)
Јупитеров Тисерандов параметар 3,364
Физички особености
Среден полупречник

36.475Шаблон:Val/±

</noinclude> км
13.52 h (0.563 d)

0.0297Шаблон:Val/±

</noinclude>
10,12

569 Мисамала планета која орбитира околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „569 Misa (1905 QT)“. JPL Small-Body Database. НАСА/Jet Propulsion Laboratory. http://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb.cgi?sstr=569;cad=1. конс. 5 мај 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]