567 Елевтерија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
567 Елевтерија
Откривање
ОткривачПаул Гец
Откриено воХајделберг
Откриено28 мај 1905
Ознаки
1905 QP
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување110,89 yr (40504 денови)
Апхел3.4182 ае (511.36 )
Перихел2.8471 ае (425.92 Gм)
3.1327 ае (468.65 Gм)
Занесување0.091156
5,54 а (2025,2 d)
61,183°
0° 10м 39.936с / ден
Наклон9,2562°
58,278°
133,321°
Земјино НОПР1.85464 ае (277.450 Gм)
Јупитерово НОПР1.57488 ае (235.599 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар3,186
Физички особености
Среден полупречник
46.705±1.1 км
7.717 h (0.3215 d)
0.0439±0.002
9,16

567 Елевтеријамала планета која орбитира околу Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „567 Eleutheria (1905 QP)“. JPL Small-Body Database. НАСА/Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 5 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]