566 Стереоскопија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
566 Стереоскопија
Откривање
Откривач Паул Гец
Откриено во Хајделберг
Откриено 28 мај 1905
Ознаки
1905 QO
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 110,86 yr (40.491 денови)
Апхел 3.7804 ае (565.54 )
Перихел 2.9908 ае (447.42 Gм)
3.3856 ае (506.48 Gм)
Занесување 0,11662
6,23 а (2275,4 d)
177,298°
0° 9м 29.592с / ден
Наклон 4,8864°
79,644°
298,527°
Земјино НОПР 1.99579 ае (298.566 Gм)
Јупитерово НОПР 1.6882 ае (252.55 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,133
Физички особености
Среден полупречник
84.08±3.15 km
12.103 h (0.5043 d)[1]
0.0383±0.003[1]
8,0

566 Стереоскопија — голем астероид со пречник од 168 km во Големиот астероиден појас во орбита околу Сонцето.[1] Станува збор за припадник на Кибелското семејство сместено зад јадрото на појасот (Погледајте астероидни семејства). Вртежниот период изнесува 12,1 h.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]