Прејди на содржината

507 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
508 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар508 п.н.е.
DVII п.н.е.
Ab urbe condita246
Староегипетска ераXXVII династија, 18
- ФараонДариј I, 14
Старогрчка ера68. олимпијада (победник
Асирски календар4243
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1100
Берберски календар443
Будистички календар37
Бурмански календар−1145
Византиски календар5001–5002
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2189 или 2129
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2190 или 2130
Коптски календар−791 – −790
Етиопски календар−515 – −514
Еврејски календар3253–3254
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−451 – −450
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2593–2594
Холоценски календар9493
Ирански календар1129 п.п. – 1128 п.п.
Исламски календар1164 п.х. – 1163 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1826
Мингуо-календар2419 пред Р. Кина
民前2419年
Нанакшахи−1975
Тајландски сончев календар35–36
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−381 или −762 или −1534
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−380 или −761 или −1533

507 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 507. година пред новата ера, 507. од првиот милениум п.н.е., 7. од 6 век п.н.е. и осма од 500-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5001 и 5002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3253 и 3254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 507 година се протега во 2129 и 2130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2189 и 2190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 36. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1163 и 1162 исламска година пред хиџра.

508 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар508 п.н.е.
DVII п.н.е.
Ab urbe condita246
Староегипетска ераXXVII династија, 18
- ФараонДариј I, 14
Старогрчка ера68. олимпијада (победник
Асирски календар4243
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1100
Берберски календар443
Будистички календар37
Бурмански календар−1145
Византиски календар5001–5002
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2189 или 2129
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2190 или 2130
Коптски календар−791 – −790
Етиопски календар−515 – −514
Еврејски календар3253–3254
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−451 – −450
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2593–2594
Холоценски календар9493
Ирански календар1129 п.п. – 1128 п.п.
Исламски календар1164 п.х. – 1163 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1826
Мингуо-календар2419 пред Р. Кина
民前2419年
Нанакшахи−1975
Тајландски сончев календар35–36
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−381 или −762 или −1534
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−380 или −761 или −1533

507 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 507. година пред новата ера, 507. од првиот милениум п.н.е., 7. од 6 век п.н.е. и осма од 500-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5001 и 5002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3253 и 3254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 507 година се протега во 2129 и 2130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2189 и 2190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 36. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1163 и 1162 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...