Прејди на содржината

527 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
528 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар528 п.н.е.
DXXVII п.н.е.
Ab urbe condita226
Староегипетска ераXXVI династија, 137
- ФараонАмазис II, 43
Старогрчка ера63. олимпијада (победник
Асирски календар4223
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1120
Берберски календар423
Будистички календар17
Бурмански календар−1165
Византиски календар4981–4982
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2169 или 2109
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2170 или 2110
Коптски календар−811 – −810
Етиопски календар−535 – −534
Еврејски календар3233–3234
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−471 – −470
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2573–2574
Холоценски календар9473
Ирански календар1149 п.п. – 1148 п.п.
Исламски календар1184 п.х. – 1183 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1806
Мингуо-календар2439 пред Р. Кина
民前2439年
Нанакшахи−1995
Тајландски сончев календар15–16
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−401 или −782 или −1554
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−400 или −781 или −1553

527 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 527. година пред новата ера, 527. од првиот милениум п.н.е., 27. од 6 век п.н.е. и осма од 520-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4981 и 4982 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4223 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3233 и 3234 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 226.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 527 година се протега во 2109 и 2110, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2169 и 2170 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 16. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1183 и 1182 исламска година пред хиџра.

528 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар528 п.н.е.
DXXVII п.н.е.
Ab urbe condita226
Староегипетска ераXXVI династија, 137
- ФараонАмазис II, 43
Старогрчка ера63. олимпијада (победник
Асирски календар4223
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1120
Берберски календар423
Будистички календар17
Бурмански календар−1165
Византиски календар4981–4982
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2169 или 2109
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2170 или 2110
Коптски календар−811 – −810
Етиопски календар−535 – −534
Еврејски календар3233–3234
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−471 – −470
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2573–2574
Холоценски календар9473
Ирански календар1149 п.п. – 1148 п.п.
Исламски календар1184 п.х. – 1183 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1806
Мингуо-календар2439 пред Р. Кина
民前2439年
Нанакшахи−1995
Тајландски сончев календар15–16
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−401 или −782 или −1554
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−400 или −781 или −1553

527 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 527. година пред новата ера, 527. од првиот милениум п.н.е., 27. од 6 век п.н.е. и осма од 520-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4981 и 4982 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4223 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3233 и 3234 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 226.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 527 година се протега во 2109 и 2110, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2169 и 2170 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 16. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1183 и 1182 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...