515 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
516 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар516 п.н.е.
DXV п.н.е.
Ab urbe condita238
Староегипетска ераXXVII династија, 10
- ФараонДариј I, 6
Старогрчка ера66. олимпијада (победник
Асирски календар4235
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1108
Берберски календар435
Будистички календар29
Бурмански календар−1153
Византиски календар4993–4994
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2181 или 2121
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2182 или 2122
Коптски календар−799 – −798
Етиопски календар−523 – −522
Еврејски календар3245–3246
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−459 – −458
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2585–2586
Холоценски календар9485
Ирански календар1137 п.п. – 1136 п.п.
Исламски календар1172 п.х. – 1171 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1818
Мингуо-календар2427 пред Р. Кина
民前2427年
Нанакшахи−1983
Тајландски сончев календар27–28
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−389 или −770 или −1542
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−388 или −769 или −1541

515 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 515. година пред новата ера, 515. од првиот милениум п.н.е., 15. од 6 век п.н.е. и шеста од 510-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4993 и 4994 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4235 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3245 и 3246 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 238.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 515 година се протега во 2121 и 2122, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2181 и 2182 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 28. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1171 и 1170 исламска година пред хиџра.

516 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар516 п.н.е.
DXV п.н.е.
Ab urbe condita238
Староегипетска ераXXVII династија, 10
- ФараонДариј I, 6
Старогрчка ера66. олимпијада (победник
Асирски календар4235
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1108
Берберски календар435
Будистички календар29
Бурмански календар−1153
Византиски календар4993–4994
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
2181 или 2121
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
2182 или 2122
Коптски календар−799 – −798
Етиопски календар−523 – −522
Еврејски календар3245–3246
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−459 – −458
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2585–2586
Холоценски календар9485
Ирански календар1137 п.п. – 1136 п.п.
Исламски календар1172 п.х. – 1171 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1818
Мингуо-календар2427 пред Р. Кина
民前2427年
Нанакшахи−1983
Тајландски сончев календар27–28
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−389 или −770 или −1542
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−388 или −769 или −1541

515 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 515. година пред новата ера, 515. од првиот милениум п.н.е., 15. од 6 век п.н.е. и шеста од 510-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4993 и 4994 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4235 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3245 и 3246 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 238.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 515 година се протега во 2121 и 2122, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2181 и 2182 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 28. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1171 и 1170 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...