Прејди на содржината

528 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
529 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар529 п.н.е.
DXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita225
Староегипетска ераXXVI династија, 136
- ФараонАмазис II, 42
Старогрчка ера62.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4222
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1121
Берберски календар422
Будистички календар16
Бурмански календар−1166
Византиски календар4980–4981
Кинески календар辛未(мет. коза)
2168 или 2108
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2169 или 2109
Коптски календар−812 – −811
Етиопски календар−536 – −535
Еврејски календар3232–3233
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−472 – −471
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2572–2573
Холоценски календар9472
Ирански календар1150 п.п. – 1149 п.п.
Исламски календар1185 п.х. – 1184 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1805
Мингуо-календар2440 пред Р. Кина
民前2440年
Нанакшахи−1996
Тајландски сончев календар14–15
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−402 или −783 или −1555
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−401 или −782 или −1554

528 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 528. година пред новата ера, 528. од првиот милениум п.н.е., 28. од 6 век п.н.е. и деветта од 520-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4980 и 4981 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4222 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3232 и 3233 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 225.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 528 година се протега во 2108 и 2109, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2168 и 2169 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 15. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1184 и 1183 исламска година пред хиџра.

529 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар529 п.н.е.
DXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita225
Староегипетска ераXXVI династија, 136
- ФараонАмазис II, 42
Старогрчка ера62.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4222
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1121
Берберски календар422
Будистички календар16
Бурмански календар−1166
Византиски календар4980–4981
Кинески календар辛未(мет. коза)
2168 или 2108
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2169 или 2109
Коптски календар−812 – −811
Етиопски календар−536 – −535
Еврејски календар3232–3233
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−472 – −471
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2572–2573
Холоценски календар9472
Ирански календар1150 п.п. – 1149 п.п.
Исламски календар1185 п.х. – 1184 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1805
Мингуо-календар2440 пред Р. Кина
民前2440年
Нанакшахи−1996
Тајландски сончев календар14–15
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−402 или −783 или −1555
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−401 или −782 или −1554

528 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 528. година пред новата ера, 528. од првиот милениум п.н.е., 28. од 6 век п.н.е. и деветта од 520-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4980 и 4981 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4222 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3232 и 3233 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 225.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 528 година се протега во 2108 и 2109, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2168 и 2169 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 15. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1184 и 1183 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...