523 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
524 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар524 п.н.е.
DXXIII п.н.е.
Ab urbe condita230
Староегипетска ераXXVII династија, 2
- ФараонКамбиз II, 2
Старогрчка ера64. олимпијада (победник
Асирски календар4227
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1116
Берберски календар427
Будистички календар21
Бурмански календар−1161
Византиски календар4985–4986
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2173 или 2113
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2174 или 2114
Коптски календар−807 – −806
Етиопски календар−531 – −530
Еврејски календар3237–3238
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−467 – −466
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2577–2578
Холоценски календар9477
Ирански календар1145 п.п. – 1144 п.п.
Исламски календар1180 п.х. – 1179 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1810
Мингуо-календар2435 пред Р. Кина
民前2435年
Нанакшахи−1991
Тајландски сончев календар19–20
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−397 или −778 или −1550
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−396 или −777 или −1549

523 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 523. година пред новата ера, 523. од првиот милениум п.н.е., 23. од 6 век п.н.е. и четвртта од 520-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4985 и 4986 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4227 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3237 и 3238 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 230.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 523 година се протега во 2113 и 2114, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2173 и 2174 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 20. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1179 и 1178 исламска година пред хиџра.

524 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар524 п.н.е.
DXXIII п.н.е.
Ab urbe condita230
Староегипетска ераXXVII династија, 2
- ФараонКамбиз II, 2
Старогрчка ера64. олимпијада (победник
Асирски календар4227
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1116
Берберски календар427
Будистички календар21
Бурмански календар−1161
Византиски календар4985–4986
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2173 или 2113
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2174 или 2114
Коптски календар−807 – −806
Етиопски календар−531 – −530
Еврејски календар3237–3238
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−467 – −466
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2577–2578
Холоценски календар9477
Ирански календар1145 п.п. – 1144 п.п.
Исламски календар1180 п.х. – 1179 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1810
Мингуо-календар2435 пред Р. Кина
民前2435年
Нанакшахи−1991
Тајландски сончев календар19–20
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−397 или −778 или −1550
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−396 или −777 или −1549

523 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 523. година пред новата ера, 523. од првиот милениум п.н.е., 23. од 6 век п.н.е. и четвртта од 520-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4985 и 4986 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4227 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3237 и 3238 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 230.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 523 година се протега во 2113 и 2114, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2173 и 2174 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 20. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1179 и 1178 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...