Прејди на содржината

539 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
540 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар540 п.н.е.
DXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita214
Староегипетска ераXXVI династија, 125
- ФараонАмазис II, 31
Старогрчка ера60. олимпијада (победник
Асирски календар4211
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1132
Берберски календар411
Будистички календар5
Бурмански календар−1177
Византиски календар4969–4970
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2157 или 2097
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2158 или 2098
Коптски календар−823 – −822
Етиопски календар−547 – −546
Еврејски календар3221–3222
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−483 – −482
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2561–2562
Холоценски календар9461
Ирански календар1161 п.п. – 1160 п.п.
Исламски календар1197 п.х. – 1196 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1794
Мингуо-календар2451 пред Р. Кина
民前2451年
Нанакшахи−2007
Тајландски сончев календар3–4
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−413 или −794 или −1566
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−412 или −793 или −1565

539 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 539. година пред новата ера, 539. од првиот милениум п.н.е., 39. од 6 век п.н.е. и последна од 530-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4969 и 4970 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4211 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3221 и 3222 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 214.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 539 година се протега во 2097 и 2098, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2157 и 2158 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 4. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1196 и 1195 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...