552 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
553 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар553 п.н.е.
DLII п.н.е.
Ab urbe condita201
Староегипетска ераXXVI династија, 112
- ФараонАмазис II, 18
Старогрчка ера56.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4198
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1145
Берберски календар398
Будистички календар−8
Бурмански календар−1190
Византиски календар4956–4957
Кинески календар丁未(огн. коза)
2144 или 2084
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2145 или 2085
Коптски календар−836 – −835
Етиопски календар−560 – −559
Еврејски календар3208–3209
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−496 – −495
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2548–2549
Холоценски календар9448
Ирански календар1174 п.п. – 1173 п.п.
Исламски календар1210 п.х. – 1209 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1781
Мингуо-календар2464 пред Р. Кина
民前2464年
Нанакшахи−2020
Тајландски сончев календар−10 – −9
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−426 или −807 или −1579
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−425 или −806 или −1578

552 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 552. година пред новата ера, 552. од првиот милениум п.н.е., 52. од 6 век п.н.е. и трета од 550-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4956 и 4957 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4198 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3208 и 3209 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 201.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 552 година се протега во 2084 и 2085, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2144 и 2145 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 9 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1209 и 1208 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...