504 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
505 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар505 п.н.е.
DIV п.н.е.
Ab urbe condita249
Староегипетска ераXXVII династија, 21
- ФараонДариј I, 17
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4246
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1097
Берберски календар446
Будистички календар40
Бурмански календар−1142
Византиски календар5004–5005
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2192 или 2132
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2193 или 2133
Коптски календар−788 – −787
Етиопски календар−512 – −511
Еврејски календар3256–3257
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−448 – −447
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2596–2597
Холоценски календар9496
Ирански календар1126 п.п. – 1125 п.п.
Исламски календар1161 п.х. – 1160 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1829
Мингуо-календар2416 пред Р. Кина
民前2416年
Нанакшахи−1972
Тајландски сончев календар38–39
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−378 или −759 или −1531
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−377 или −758 или −1530

504 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 504. година пред новата ера, 504. од првиот милениум п.н.е., 4. од 6 век п.н.е. и петта од 500-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5004 и 5005 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4246 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3256 и 3257 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 249.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 504 година се протега во 2132 и 2133, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2192 и 2193 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 39. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1160 и 1159 исламска година пред хиџра.

505 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар505 п.н.е.
DIV п.н.е.
Ab urbe condita249
Староегипетска ераXXVII династија, 21
- ФараонДариј I, 17
Старогрчка ера68.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4246
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1097
Берберски календар446
Будистички календар40
Бурмански календар−1142
Византиски календар5004–5005
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2192 или 2132
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2193 или 2133
Коптски календар−788 – −787
Етиопски календар−512 – −511
Еврејски календар3256–3257
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−448 – −447
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2596–2597
Холоценски календар9496
Ирански календар1126 п.п. – 1125 п.п.
Исламски календар1161 п.х. – 1160 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1829
Мингуо-календар2416 пред Р. Кина
民前2416年
Нанакшахи−1972
Тајландски сончев календар38–39
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
−378 или −759 или −1531
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−377 или −758 или −1530

504 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 504. година пред новата ера, 504. од првиот милениум п.н.е., 4. од 6 век п.н.е. и петта од 500-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5004 и 5005 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4246 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3256 и 3257 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 249.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 504 година се протега во 2132 и 2133, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2192 и 2193 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 39. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1160 и 1159 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...