565 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
566 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар566 п.н.е.
DLXV п.н.е.
Ab urbe condita188
Староегипетска ераXXVI династија, 99
- ФараонАмазис II, 5
Старогрчка ера53.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4185
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1158
Берберски календар385
Будистички календар−21
Бурмански календар−1203
Византиски календар4943–4944
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2131 или 2071
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2132 или 2072
Коптски календар−849 – −848
Етиопски календар−573 – −572
Еврејски календар3195–3196
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−509 – −508
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2535–2536
Холоценски календар9435
Ирански календар1187 п.п. – 1186 п.п.
Исламски календар1223 п.х. – 1222 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1768
Мингуо-календар2477 пред Р. Кина
民前2477年
Нанакшахи−2033
Тајландски сончев календар−23 – −22
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−439 или −820 или −1592
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−438 или −819 или −1591

565 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 565. година пред новата ера, 565. од првиот милениум п.н.е., 65. од 6 век п.н.е. и шеста од 560-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4943 и 4944 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4185 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3195 и 3196 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 188.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 565 година се протега во 2071 и 2072, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2131 и 2132 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 22 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1222 и 1221 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...