Прејди на содржината

519 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 7 век п.н.е. 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
520 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар520 п.н.е.
DXIX п.н.е.
Ab urbe condita234
Староегипетска ераXXVII династија, 6
- ФараонДариј I, 2
Старогрчка ера65. олимпијада (победник
Асирски календар4231
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1112
Берберски календар431
Будистички календар25
Бурмански календар−1157
Византиски календар4989–4990
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2177 или 2117
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2178 или 2118
Коптски календар−803 – −802
Етиопски календар−527 – −526
Еврејски календар3241–3242
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−463 – −462
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2581–2582
Холоценски календар9481
Ирански календар1141 п.п. – 1140 п.п.
Исламски календар1176 п.х. – 1175 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1814
Мингуо-календар2431 пред Р. Кина
民前2431年
Нанакшахи−1987
Тајландски сончев календар23–24
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−393 или −774 или −1546
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−392 или −773 или −1545

519 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 519. година пред новата ера, 519. од првиот милениум п.н.е., 19. од 6 век п.н.е. и последна од 510-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4989 и 4990 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4231 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3241 и 3242 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 234.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 519 година се протега во 2117 и 2118, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2177 и 2178 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 24. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1175 и 1174 исламска година пред хиџра.

520 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар520 п.н.е.
DXIX п.н.е.
Ab urbe condita234
Староегипетска ераXXVII династија, 6
- ФараонДариј I, 2
Старогрчка ера65. олимпијада (победник
Асирски календар4231
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1112
Берберски календар431
Будистички календар25
Бурмански календар−1157
Византиски календар4989–4990
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2177 или 2117
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2178 или 2118
Коптски календар−803 – −802
Етиопски календар−527 – −526
Еврејски календар3241–3242
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−463 – −462
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2581–2582
Холоценски календар9481
Ирански календар1141 п.п. – 1140 п.п.
Исламски календар1176 п.х. – 1175 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1814
Мингуо-календар2431 пред Р. Кина
民前2431年
Нанакшахи−1987
Тајландски сончев календар23–24
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−393 или −774 или −1546
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−392 или −773 или −1545

519 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 519. година пред новата ера, 519. од првиот милениум п.н.е., 19. од 6 век п.н.е. и последна од 510-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4989 и 4990 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4231 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3241 и 3242 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 234.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 519 година се протега во 2117 и 2118, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2177 и 2178 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 24. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1175 и 1174 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...