454 Матезида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
454 Матезида
Откривање
Откривач Фридрих Карл Арнолд Швасман
Откриено во Хајделберг (024)
Откриено 28 март 1900
Ознаки
MPC ознака 454
Наречена по
математика
1900 FC
Главен астероиден појас
Орбитални особености[1]
Епоха 31 јули 2016 (ЈД 2457600.5)
Параметар на неодреденост 0
Лак на набљудување 116,05 а (42.387 д)
Апхел 2.9158 ае (436.20 )
Перихел 2.3409 ае (350.19 Gм)
2.6284 ае (393.20 Gм)
Занесување 0,10937
4,26 а (1556,4 d)
98,12293°
0° 13м 52.679с / ден
Наклон 6.29209869841666°
32,29958°
177,3387°
Земјино НОПР 1.33517 ае (199.739 Gм)
Јупитерово НОПР 2.04559 ае (306.016 Gм)
Јупитеров Тисеранов параметар 3,384
Точни орбитални елементи
Сопствено средно движење
82,368 ° / а
Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ а
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ d)
Физички особености
Димензии 81.57±3.2 км
8.378 h (0.3491 d)
0.0555±0.005
9,20

454 Мaтезида — астероид од Главниот астероиден појас откриен од германскиот астроном Фридрих Карл Арнолд Швасман на 28 март 1900 година. Привремената ознака му била 1900 FC.

Фотометриските набљудувања на овој астероид од опсерваторијата Алтимира во 2004 година дале светлинска крива со период од 8,37784 ± 0,00003 ч и промена на светлоста од 0,32 м. Ова се разликува од периодите од 7,075 ч забележан во 1994 година и 7,745 ч во 1998 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., "454 Mathesis", JPL Small-Body Database Browser (NASA Jet Propulsion Laboratory), конс. 10 May 2016. 
  2. Buchheim, Robert K. (June 2006), "Photometry of asteroids 133 Cyrene, 454 Mathesis, 477 Italia, and 2264 Sabrina", Astronomy and Astrophysics Supplement Series 33 (2): 29–30, Bibcode:2006MPBu...33...29B. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]