Прејди на содржината

455 Брухзалија

Од Википедија — слободната енциклопедија
455 Брухзалија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Арнолд Швасман
Откриено22 мај 1900
Ознаки
1900 FG
Физички особености
Димензии88,13 ± 6,89[1] km
Маса(1,19 ± 0,12) × 1018[1] kg
Средна густина
3,32 ± 0,84[1] g/cm3

455 Брухзалијаастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф и Арнолд Швасман на 22 мај 1900 година. Привременото име на астероидот бил 1900 FG.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.