420 Бертолда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
420 Бертолда
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 7 септември 1896
Ознаки
1896 CY
Галвен појас (Кибел)
Орбитални особености
Епоха 23 јули 2010 (ЈД 2455400,5)
Апхел 3,55326416 АЕ
Перихел 3,3073759 АЕ
3,43032003 АЕ
Занесување 0,036
2320,6 ден. (6,35 a)
16,07 km/s
246,1262°
Наклон 6,642°
243,086°
228,387°
Физички особености
Димензии 141,54 ± 2,08[1] km
Маса (1,48 ± 0,09) × 1019[1] kg
Средна густина
9,96 ± 0,75[1] g/cm3
11,04 ч
Албедо 0,042
Спектрален тип
P
8,31

420 Бертолда — многу голем астероид од главниот појас. Класифициран е по спектар како P астероид.

Откриен од стран на германскиот астроном Макс Волф на 7 септември 1896 година во Хајделберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Carry, B. (December 2012), "Density of asteroids", Planetary and Space Science 73: 98–118, Bibcode:2012P&SS...73...98C, arXiv:1203.4336, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009.  See Table 1.