421 Церингија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
421 Церингија
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено 7 септември 1896
Ознаки
Наречена по
Церинги
1896 CZ
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 23 јули 2010 (ЈД 2455400,5)
Апхел 3,2570664 АЕ
Перихел 1,8253966 АЕ
2,5412315 АЕ
Занесување 0,282
1479,67 ден (4,05 a)
18,39 km/s
25,395°
Наклон 7,774°
187,467
209,017°
Физички особености
Димензии 11 - 24 km
Маса непозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
6,42
Албедо непознато
Температура непозната
Спектрален тип
S
11,78

421 Церингија — мал астероид од главниот појас .

Откриен од германскиот астроном Макс Волф на 7 септември 1896 година во Хајделберг.