419 Аврелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
419 Аврелија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено7 септември 1896
Ознаки
1896 CW
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел486,323 Gm (3,251 ае)
Перихел290,384 Gm (1,941 ае)
388,354 Gm (2,596 ае)
Занесеност0,252
1527,718 ден. (4,18 a)
18,49 km/s
27,557°
Наклон3,924°
229,36°
44,548°
Физички особености
Димензии124,47 ± 3,08[2] km
Маса(1,72 ± 0,34) × 1018[2] kg
Средна густина
1,70 ± 0,35[2] g/cm3
16,784[3]
Спектрален тип
F
8,42

419 Аврелијаастероид од главниот појас откриен од странан на германскиот астроном Макс Волф на 7 септември 1896 година во Хајделберг. Калсифициран као астероид со спектрален тип F.

Фотометриските набљудувања на овој астероид направени во 2008 година при опсерваторијата Орган Меса во Лас Крусис, Ново Мексико дале на некој начин „невообичаена“ светлинска крива со период од 16,784 ± 0,001 часови и променлива светлинска величина од 0.07 ± 0,01. Кога би се земале предвид променливите агли и промените во движењата, резултатот целосно се поклопува со минатите набљудувања.[3]

Орбита на астероидот 419 Аврелија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „419 Aurelia“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-30.
  2. 2,0 2,1 2,2 Carry, B. (December 2012), „Density of asteroids“, Planetary and Space Science, 73, стр. 98–118, arXiv:1203.4336, Bibcode:2012P&SS...73...98C, doi:10.1016/j.pss.2012.03.009. See Table 1.
  3. 3,0 3,1 Pilcher, Frederick (September 2008), „Period Determinations for 26 Proserpina, 34 Circe 74 Galatea, 143 Adria, 272 Antonia, 419 Aurelia, and 557 Violetta“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 35 (3), стр. 135–138, Bibcode:2008MPBu...35..135P.