113 Амалтеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
113 Амалтеја
Откривање
Откривач Карл Теодор Роберт Лутер
Откриено 12 март 1871
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 386.645 Gm (2.585 AU)
Перихел 324.208 Gm (2.167 AU)
355.426 Gm (2.376 AU)
Занесување 0.088
1337.627 d (3.66 a)
19.29 km/s
4.657°
Наклон 5.037°
123.592°
79.051°
Физички особености
Димензии 46.1 km
Маса 1.0×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0129 m/s²
0.0244 km/s
? d
Албедо ?
Температура ~181 K
Спектрален тип
S
8.74

113 Амалтеја е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 12 март, 1871 година од страна на Карл Теодор Роберт Лутер.

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]