112 Ифигенија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

112 Ифигенија е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 19 септември, 1870 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

112 Ифигенија
Откривање
ОткривачКристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено19 септември, 1870
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел410.610 Gm (2.745 AU)
Перихел317.471 Gm (2.122 AU)
364.041 Gm (2.433 AU)
Занесување0.128
1386.548 d (3.80 a)
19.01 km/s
340.983°
Наклон2.606°
323.651°
16.901°
Физички особености
Димензии72.2 km
Маса3.9×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0202 m/s²
0.0382 km/s
? d
Албедо?
Температура~178 K
Спектрален тип
C
9.84

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]