Стара турска пошта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградата на Старата турска пошта

Старата турска пошта — поранешна административна зграда и споменик на културата во Скопје. Сместена е меѓу Вилаетскиот конак „Уќумат“ и Мустафа-пашината џамија, спроти тврдината Кале. Зградата е изградена на крајот од XIX век, за што сведочи натписот на камената плоча поставена над влезната врата. Во времето на нејзината изградба, таа била првата турска телеграфана во градот.[1] Првобитно, објектот имал правоаголна основа и се состоел од приземје и кат, а подоцна бил дограден уште еден кат. Како последица на Земјотресот од 1963 година, објектот бил оштетен и со неговата рекнструкција бил отстранет доградениот кат.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 42°0′5″N 21°26′5″E / 42.00139° СГШ; 21.43472° ИГД / 42.00139; 21.43472