Хатунџук џамија

Координати: 42°0′22.5″N 21°26′33.6″E / 42.006250° СГШ; 21.442667° ИГД / 42.006250; 21.442667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хатунџук џамија
Основни податоци
МестоЧаир, Скопје, Македонија
Координати42°0′22.5″N 21°26′33.6″E / 42.006250° СГШ; 21.442667° ИГД / 42.006250; 21.442667
Припадностсунитски ислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиски
Завршен1511
Особености
Куполи4
Минариња1
Прогласен закултурно наследство на Македонија

Хатунџук(лар) џамија или Хатунџик(лар) џамија (во превод: „Џамија на Малата госпоѓица/дама“[1]) — стара османлиска џамија во Скопје. Му припаѓа на Скопското муфтиство на ИВЗ и прогласена е за културно наследство на Македонија.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Џамијата е сместена во населбата Чаир, спроти Јаја-пашината џамија на улицата „Чаирска“.

Историја[уреди | уреди извор]

Залуван е дел од вакафнамето на џамијата, кое се датира на 31 март 1511 г. (917 година по исламскиот календар). Нејзина ктиторка била Хани Хатун, ќерката на скопскиот управник Јаја-паша.[3][4]

Џамијата многу настрадала во Скопскиот земјотрес од 1963 г. Натписот од вградената чешма во нејзината ограда, која даира од 1811 година, е пренесен во Музејот на Град Скопје.[5]

Храмот е обновен и свечено отворен 4 мај 2008 г. во присуство на тогашниот турски претседател Абдула Ѓул.[6]

Турбе[уреди | уреди извор]

Во дворот на џамијата се наоѓало старо турбе во кое најверојатно била погребана ктиторката Хани Хатун. Било шестаголно, од отворен тип, со купола на осумаоглен тамбур. Било урнато во земјотресот од 1963 г. и не е обновено.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хатунџук џамија | Центар за етнолошки истражувања и применета антропологија“. ceipa.pmf.ukim.mk. Посетено на 2022. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  3. Елезовић, Г (1937). „Јахја-паша“. Југословенски историски часопис. Југословенско историско друштво. 3: 173.
  4. „MAKEDONYA'DAKİ OSMANLI CAMİLERİ“. Balkan İncileri. Архивирано од изворникот на 2018-01-31. Посетено на 31 јануари 2018.
  5. „Османслиска култура“. Музеј на град Скопје. Посетено на 31 јануари 2018.
  6. „Свечено отворање на Хатунџик џамија“. Вечер. 2 мај 2008. Архивирано од изворникот на 2022-02-08. Посетено на 8 февруари 2022.
  7. „Турбето Хатунџук | Центар за етнолошки истражувања и применета антропологија“. ceipa.pmf.ukim.mk. Посетено на 8 февруари 2022.