Разлика помеѓу преработките на „Животна средина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с (Отстрането уредувањето на 79.126.128.99 (разговор), вратено на последната верзија на CommonsDelinker)
Ознака: Отповикување
=== Светлина ===
[[Податотека:DNA UV mutation.svg|thumb|right|350px|Ултравилетовите фотони може да ја оштетат ДНК молекулата на живите организми на различни начини. Сепак, најчесто се случува поврзување помеѓу [[тимин]]и од истата верига, наместо со комплементарните бази од другата верига. Ова создава испапчување во молекулата и таа не функционира правилно.]]
Спектаротпектарот на [[електромагнетно зрачење]] кое достигнува до [[Земја|Земјината]] површина се одредува од апсорптивните својства на атмосферата. Биолошки најважен спектрален опсег е оној од 300 до 800 [[Нанометар|nm]], кој го вклучува видливото, [[Ултравиолетово зрачење|ултравиолетовото]] и [[Инфрацрвено зрачење|инфрацрвеното]] зрачење. Видливата светлина дава [[енергија]] за одвивањето на животот кај повеќето животни форми. Светлината која се апсорбира од страна на [[пигмент]]ните молекули (како [[хлорофил]]и, [[каротеноид]]и и [[фикобилин]]и) се претвора во [[хемиска енергија]] по пат на [[фотосинтеза]]. Достапноста на светлината е особено важна за распространувањето на зелените [[растенија]]. Фотосинтетските организми можат да опстојат на широк опсег на интензитет на светлината. Целосната [[Сонце|сончева]] светлина во тропските региони изнесува околу 2000 [[Мол|μmol]] на [[фотон]]и · m<sup>−2</sup> · s<sup>−1</sup>. Фотосинтетските организми преживеале на места каде светлината е ниска и до 0.005% од претходната вредност.
 
Освен како извор на енергија, светлината е важна и при добивањето на информации од околината за организмот. Човечкото [[око]], на пример, е способно да одговори на [[Бранова должина|бранови должини]] на светлината помеѓу 400 и 700 nm (ова е опсегот на гледање за човекот). Во рамките на овој опсег, чувствителноста е најголема во зелениот дел од [[Сончев спектар|сончевиот спектар]]. Ова е делот од спектарот во кој растенијата апсорбираат најмалку светлина, така што е главен дел од спектарот кој ќе се [[Одбивање на светлината|рефлектира]] назад во атмосферата.
Анонимен корисник

Прегледник

Лични алатки

Именски простори

Варијанти

Повеќе