Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Сентготард (1664)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ситна поправка
(ситна поправка)
|casualties2=16-22,000<ref name="Géza Perjés 1664" />
}}
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
'''Битката кај Сентготард''' се одвила на [[1 август]] [[1664]] година помеѓу [[Османлиска империја|Османлиската империја]] и сојузничките сили на [[хабсбуршка династија|Хабсбуршката монархија]], кај градот [[Сентготард]] во [[Унгарија]]. И покрај тоа што [[Османлии]]те биле поразени во битката, сепак мировниот договор имал поволности на нивна страна.
 
{{историја-никулец}}
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
{{DEFAULTSORT:Сентготард }}
[[Категорија:Конфликти во 1664 година]]

Прегледник