Прејди на содржината

Гренобл: Разлика помеѓу преработките

Додадени 16 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: kab:Grenoble; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ext:Grenoble, li:Grenoble)
с (Бот Додава: kab:Grenoble; козметички промени)
|date-density=1999}}
 
'''Гренобл''' е град во југоисточна [[Франција]] близу до [[Алпите]], на реката [[Изер]],во регионот [[Рон-Алп]] и департманот [[Изер]],каде што воедно е и главен град.Бројот на жители во 1999 година изнесувал 153,317,додека во поширокиот регион над 520.000 жители.
{{Франција-гео-никулец}}
 
[[ja:グルノーブル]]
[[ka:გრენობლი]]
[[kab:Grenoble]]
[[ko:그르노블]]
[[ku:Grenoble]]