Регулус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Regulus A/B/C
Leo constellation map.png
Регулус е лоциран горе-десно на оваа небесна карта.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лав
Ректасцензија A: 10h 08 min 22.3s
BC: 10h 08 min 12.8/14s
Деклинација A: +11° 58' 02"
BC: +11° 59' 48"
Привидна величина (V)1.35/8.14/13.5
Особености
Спектрален типB7 V/K1-2 V/M5 V
U−B боен показател−0.36/0.54
B−V боен показател−0.11/0.87
Променлив типSlightly
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+5.9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 249 mas/yr
Dec.: 2 mas/yr
Паралакса (π)42.09 ± 0.79 mas
Растојание77 ± 1 ly
(23.8 ± 0.4 pc)
Апсолутна величина (MV)−0.52/4.2/9.5
Податоци
Маса3.5/0.8/0.2 M
Полупречник3.15–4.15/0.5/? R
Сјајност150/0.31 L
Температура10,300–15,400/? K
Вртење315 km/s. (15.9 hours)/?
Старост5 × 107 години
Други ознаки
Alpha Leonis, 32 Leo, Cor Leonis, Basilicus, Lion’s Heart, Rex, Kalb al Asad, Kabeleced, GJ 9316, HR 3982, BD +12° 2149/2147, HD 87901/87884, GCTP 2384.00, LTT 12716/12714, SAO 98967/98966, FK5 380, HIP 49669, TD1 14585.
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Регулус (α Leo / α Leonis / Алфа Лав) — најсјајната ѕвезда од соѕвездието Лав и една од најсјајните ѕвезди на ноќното небо. Регулус е оддалеченa приближно 77,5 светлосни години од Земјата, и е една од малкуте ѕвезди со традиционални имиња. Самиот систем е идентификуван како троен систем од ѕвезди. Регулус A, главната ѕвезда, има две придружни ѕвезди, Регулус Б и Регулус Ц, кои се многу блиску една до друга.

Набљудувања[уреди | уреди извор]

Регулус е најблиску до еклиптиката, и редовно е помрачена од Месечината. Се случуваат помрачувања и од планетите Меркур и Венера, но поретко. Последното помрачување на Регулус од планета се случило на 9 јули 1959 година, од Венера, а наредното ќе биде на 1 октомври 2044 година, повторно од Венера. Другите планети нема да го прекријат Регулус во наредните неколку милениуми, поради нивните позиции.

Сонцето секоја година околу 23 август доаѓа најблиску до Регулус.

Регулус е околу 3,5 пати поголемо од Сонцето, и е млада ѕвезда од само неколку стотици милиони години. Се врти екстремно брзо, со период на ротација од само 15,9 часа, што предизвикува да има заоблена форма.[1] Ова предизвикува фотосферата на половите на Регулус да биде значајно потопла и пет пати посјајна од нејзиниот екваторијален појас. Да се ротира само за 16% побрзо, центрипеталните сили би ја надминале силата на гравитацијата, и ѕвездата би се распаднала.

Видливост[уреди | уреди извор]

Регулус A е една од најсјајните ѕвезди на ноќното небо со впечатлива привидна магнитуда. Регулус B е помало џуџе ѕвезда со спектрален тип `K2`. Последниот придружник, Регулус С, е мала црвена ѕвезда, со најслаба светлина од трите.

Систем[уреди | уреди извор]

Регулус е повеќеѕвезден систем составен од врела, сјајна, плаво-бела ѕвезда со пар помали и понесјајни придружнички. Двете ѕвезди орбитираат со период од 2.000 години, и се наоѓаат на раздалечина од околу 100 AU.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Regulus е латински збор за 'принц' или 'мал крал'. Грчката варијанта Basiliscus исто така се употребува. Ѕвездата е позната и како Qalb Al Asad, од арапското قلب لأسد или Qalb[u] Al-´asad, со значење 'срцето на лавот'. Оваа фраза е преведена на латински како Cor Leonis, што е уште едно од имињата за оваа ѕвезда. Во Кина е позната како 轩辕十四, „Четиринаесеттата Ѕвезда на Ксуанјуан.

Персиските астролози во 3000 п.н.е. Регулус ја знаеле како Венант, една од четирите 'кралски ѕвезди'. Регулус е една од фиксните ѕвезди која има кабалистички симбол Agrippa1531 corLeonis.png.

Регулус

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McAlister, H. A., ten Brummelaar, T. A., et al.. First Results from the CHARA Array. I. An Interferometric and Spectroscopic Study of the Fast Rotator Alpha Leonis (Regulus).. „The Astrophysical Journal“ том  628: 439–452. doi:10.1086/430730. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Fred Schaaf, “Horrorfications of the Lion’s heart,” Небо и телескоп, април 2006 година.