Р’нковце

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Р'нковце)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Р’нковце
Р’нковце is located in Македонија
Р’нковце
Местоположба на Р’нковце во Македонија
Координати 42°10′21″N 21°32′49″E / 42.17250° СГШ; 21.54694° ИГД / 42.17250; 21.54694Координати: 42°10′21″N 21°32′49″E / 42.17250° СГШ; 21.54694° ИГД / 42.17250; 21.54694
Општина Општина Липково
Население 21 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 641 м
Р’нковце на општинската карта
Р’нковце во Општина Липково.svg

Атарот на Р’нковце во рамките на општината
Commons-logo.svg Р’нковце на Ризницата


Р’нковце е село во Општина Липково.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 21 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 0
Турци 0
Роми 0
Албанци 21
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
Други 0

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]