Под Селото (Дебриште)

Координати: 41°27′33″N 21°52′54″E / 41.45917° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.45917; 21.88167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Под Селото


Местоположба 41°27′33″N 21°52′54″E / 41.45917° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.45917; 21.88167
Основни податоци
Место Дебриште
Општина Росоман
Тип

 рударска населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Под Селотоархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дебриште, Општина Росоман. Претставува рударска населба од римското време.

Јужно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и остатоци од експлоатација на мермер. Тука е најден и еден натпис посветен на богот Зевс.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 148. ISBN 9989-649-28-6.