Манастирец (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирец


Местоположба 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Основни податоци
Место Манастирец
Општина Росоман
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастирецархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Манастирец. Претставува некропола од римското време. На работ на селото биле откриени камени плочи и тегули од гробни конструкции од типот циста и „на две води“. Во гробовите биле најдени повеќе монети (Максимијан и други). Најдена е и плоча од камен со старогрчки натпис. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 154. ISBN 9989649286.