Пржалка (Сирково)

Координати: 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пржалка


Местоположба 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Основни податоци
Место Сирково
Општина Росоман
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Пржалка или Пржелкаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Сирково, Општина Росоман. Претставува населба од римско време која постоела од II до V век.[1]

Во непосредната близина на автопатот Градско - Прилеп, на простор од 100 × 70 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси, како и градежен камен.[2]

Во 2020 г. на наоѓалиштето се вршени заштитни зафати и сондирање со цел да се утврди можносто присуство на дополнителни објекти кои би се заштитиле од уништување со надоградбата на автопатот А1 (т.е. делницата Градско - Прилеп).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Фиданоски, Владо (16 септември 2020). „Заштитни археолошки истражувања на археолошкиот локалитет „Пржалка" с.Сирково, Општина Росоман, загрозен со изградба на експресниот пат А1 Градско-Прилеп“. Управа за заштита на културното наследство. Посетено на 30 септември 2021.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 160. ISBN 9989-649-28-6.