Поточе (Сирково)

Координати: 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поточе - Бавче


Местоположба 41°29′15″N 21°55′48″E / 41.48750° СГШ; 21.93000° ИГД / 41.48750; 21.93000
Основни податоци
Место Сирково
Општина Росоман
Тип

 осамен наод


римско време
Портал „Археологија“

Поточе - Бавчеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Сирково, Општина Росоман.

Претставува осамен наод од римско време.

Во 1947 година С. Несторов во потокот случајно нашол стела од бел мермер украсена со розети и со натпис на грчки јазик. Подоцна стелата била соѕидана во селската чешма[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 160, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069