Баток (Мрзен Ораовец)

Координати: 41°27′48″N 21°52′33″E / 41.46333° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.46333; 21.87583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баток


Местоположба 41°27′48″N 21°52′33″E / 41.46333° СГШ; 21.87583° ИГД / 41.46333; 21.87583
Основни податоци
Место Мрзен Ораовец
Општина Росоман
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Батокархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Мрзен Ораовец, Општина Росоман. Претставува населба од римско време.

На 3,5 км западно од селото, на мала површина се среќаваат фрагменти од керамички садови и грамади од градежен камен. Најдени се монети од бронза.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.