Прејди на содржината

Хусков Рид (Манастирец)

Координати: 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хусков Рид


Местоположба 41°29′17″N 21°56′40″E / 41.48806° СГШ; 21.94444° ИГД / 41.48806; 21.94444
Основни податоци
Место Манастирец
Општина Росоман
Тип

 населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Хусков Ридархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Манастирец. Претставува населба од бронзеното време. Над селото, од северната страна на патот, во профилот се гледа културен слој со делови од керамички садови со фина и груба фактура. Наодите се чуваат во Музејот-галерија во Кавадарци.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 154. ISBN 9989649286.